ازهمه چيز

فرهنگی اجتماعی هنری

شب های عربی یا ایرانی ؟
نویسنده : - ساعت ٦:۱٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٥ خرداد ۱۳۸٩
 

نام داستان های هزارو یک شب را تقریبا همه شنیده اند و تقریبا همه با معروفترین آنها یعنی سندباد ، علی بابا وچهل دزد بغداد و علاء الدین وچراغ جادو اشنا هستند تاریخ پیدایش این داستان هارا به زمان خلافت هارون الرشید

که عصر اودراروپا  به عصر طلایی خلافت اسلامی معروف است نسبت داده میشود ( درکنار جنایتهای او درحق امام هفتم ع و شیعیانشان) ولی درواقع این کتاب هیچ ربطی به هارون نداشته است .

 هزارویکشب که در اروپا درقرن هجدهم میلادی با نام  شبهای عربی  ترجمه شد به سرعت مورد علاقه وتوجه اروپاییان قرارگرفت وجای خودرا درمیان مردم بازکرد وحتی نویسندگان معروف اروپا مثل الکساندر دوما تحت تاثیر این کتاب یا بهتر بگویم جاذبه جادویی وافسانه ای شرق قرار گرفتند وبعضی از آثارشان راتحت تاثیر این کتاب خلق کردند مثل کتاب  کنت مونت کریستو .

این کتاب همچنین انگیزه ای شد برای شرق شناسان که تحت تاثیر جاذبه آن راه سفر به ایران وسایر کشورهای اسلامی وآسیایی راپیش گرفته تااز نزدیک با سرزمین های افسانه ای شرق واحیانا گنج های پنهان آن وتمدن آنها آشنا شوند .

داستان پادشاهی است ایرانی که بعضی ها میگویند هخامنشی وبعضی هم معتقندند ساسانی بوده به نام شهریار که با خود عهدکرده بود باهردختری که ازدواج میکند شب اول اورا به قتل برساند قرعه به نام شهرزاددختر وزیر  میافتد  و او دراین اندیشه که چگونه خودرا ازدام مرگ برهاند 

خواهرش،  دنیازاد  به او یاد میدهد که هرشب سرشاه رابا یک داستان جذاب گرم کند تا صبح برسد و داستانها را طوری طراحی میکند که دنباله دار بوده وادامه آن برای شب بعد بماند .این طوری تا هزار ویک شب ادامه پیدا میکند.وشهرزاد ازمرگ نجات پیدا میکند وبا شوهرش به خوبی وخوشی زندگی میکند .ودنیازاد هم با برادر شاه ازدواج میکند (همین سند ایرانی بودن این کتاب است حالا هی بگویید چرافیلم های ایرانی به ازدواج ختم میشود !!!!!)

در گوتنبرگ چند ترجمه از این کتاب دیدم که متعلق به سالهای اول قرن گذشته است وتصویر گری های جالبی

درآن وجوددارد  که دلم نیامد ازکنار آنها بگذرم  درابتدا تاریخ نگارش این کتاب یادرواقع داستانهای دنباله دار که درنوع خودش کم نظیر بوده است را برایتان مینویسم و بعد چند عکس از دو کتاب منتشرشده را برایتان میگذارم

مطالب رااز ویکی پدیا گرفته ام :

هزار و یک‌شب نام کتابی است که مجموعهٔ داستانهای افسانه‌ای قدیمی را در برداشته و به زبان‌های متعددی منتشر شده‌است.

اکثر ماجراهای آن در بغداد و ایران می‌گذرد و داستان‌های آن را از ریشهٔ ایرانی دانسته‌اند که تحت تاثیر آثار هندی و عربی بوده‌است. اینکه داستان‌های هزار و یک شب مشخص و روشن باشند و تعداد آنها دقیقا هزار و یک باشد چندان واقعی به نظر نمی‌رسد. اما داستان‌های زیادی زیر نام هزار و یک شب نوشته شده‌است.

این کتاب پیش از دوره هخامنشی در هند به وجود آمده و قبل از حمله اسکندر به فارسی (پهلوی) ترجمه شده و در قرن سوم هجری زمانی که بغداد مرکز علم و ادب بود از پهلوی به عربی برگردانده شده‌است. اصل پهلوی کتاب ظاهراً از زمانی که به عربی ترجمه شده از میان رفته‌است. او دلیل آنکه کتاب پیش از اسکندر به فارسی درآمده به مروج‌الذهب مسعودی متوفی به سال ۳۴۶ ه. ق و الفهرست ابن ندیم متوفی به سال ۳۸۵ ه. ق مراجعه می‌دهد و سپس با اشاراتی به مشابهت هزار ویک شب با کتاب استر تورات استدلال می‌کند که هر دو کتاب در یک زمان و پیش از حمله اسکندر نوشته شده‌اند و ریشه واحد دارند. هزار افسان وقتی به عربی ترجمه شده، نخست الف خرافه و سپس الف لیله خوانده شده، و چنانکه حکمت می‌گوید در زمان خلفای فاطمی مصر به صورت الف لیلة و لیله (هزار شب و یک شب) در آمده‌است. - ابتدا قبل از دوران هخامنشی در هندوستان بوجود آمد.

- قبل ازاسکندر به ایران آمده و به فارسی قدیم ترجمه شده.

- در قرن سوم در بغداد به عربی ترجمه شده.

- در قرن چهارم در مصر به داستان‌های آن اضافه شده.

- در قرن دهم جمع آوری و تدوین شده با نام الف لیلة و لیله

- در قرن هجدهم به فرانسه ترجمه شده.

- در سال ۱۲۸۰ هجری قمری، در زمان محمد شاه به دست عبداللطیف طسوجی به فارسی ترجمه شده ( این کتاب دارای ارزش تاریخی است اما در کل یک سوم کتاب اصلی را هم شامل نمی شود.)و میرزا محمد علی سروش اصفهانی اشعاری به فارسی برای داستان‌های آن سروده‌است که تا زمان ناصرالدین شاه ادامه داشته‌است. داستان‌های این کتاب دارای محتوی بسیار بوده از جمله طنز، تعالیم اخلاقی چه بد و چه خوب (بعضی از داستان‌های آن دارای تعالیم فاسده بوده و تشویق به عیش و نوش و لهو و لعب می‌نموده برای همین از این حکایات صرف نظر شده‌است ولی در بعضی حکایات هم تشویق به عدالت و ایثار و جوانمردی نموده‌است.)، آداب و سنن ملل مختلف، مشکلات اجتماعی، مسافرت و سیاحت و...

نسخه کنونی فارسی را عبدالطیف طسوجی در زمان محمد شاه و پسرش ناصرالدین شاه به فارسی درآورد و به چاپ سنگی رسید. «هزار و یک شب» نامی است که از زمان ترجمه طسوجی در دوره قاجار در ایران شهرت یافته و نام قدیم آن هزار افسان بوده‌است. چاپ کتاب تا زمان انقلاب اسلامی به همان سیاقی که چاپ کلاله خاور درآمده بود، مشکلی نداشت. بعد از انقلاب هم انتشارات هرمس این کتاب را در سال ۱۳۸۳ منتشر کرد که در ۱۳۸۶ به چاپ دوم رسید.

نخستین ترجمهٔ هزار و یکشب به زبان‌های اروپایی در قرن شانزدهم میلادی به دست آنتوان گالان به زبان فرانسه و فرانسیس ریچارد برتون نخستین ترجمه انگلیسی این کتاب را در ۱۸۸۵ عرضه کرد. بورخس همه آثارش را مدیون هزار و یک شب می‌دانست و تأثیر آن بر بسیاری از نویسندگان معروف جهان از جمله کسانی چون جویس انکار ناپذیر است. درآمد و در سال ۱۷۰۴ میلادی منتشر شد.

در سال ۲۰۰۴ که سیصدمین سال ترجمه کتاب به زبان‌های اروپایی بود، یونسکو، جشن و همایشی در فرانسه و آلمان برگزار کرد که در آن بسیاری کشورهای عربی و بسی از کشورهای دور افتاده جهان چون هاوایی و یوگسلاوی که هزار و یک شب از طریق ترجمه به آنجاها رسیده نماینده داشتند، اما از ایران کسی در این جشن شرکت نداشت. پروفسور مارزلف مدیر این جشن که خود از ایرانشناسان به شمار می‌رود، در یک مصاحبه با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا در ۲۵ آذر ماه ۸۴ در پاسخ این سوال که چرا از ایرانیان کسی به این همایش دعوت نشده بود (در واقع چرا به سهم ایرانیان در کتاب هزار و یک شب بی اعتنایی شده) گفت بین ایرانیان کسی را پیدا نکرده که بر زبان انگلیسی مسلط باشد و به همین دلیل کسی را دعوت نکرده است!

کتابی که در آن قصه‌ها و افسانه‌های قدیم کشورهایی چون ایران، هند و سرزمین‌های عربی گردآمده و به قول بورخس بدل به یک گنجینه ادبی فراملیتی شده‌است. حکمت برای اصل و نسب هندی کتاب دو دلیل می‌آورد. یکی از آنها قصه‌های تو در تو (حکایت در حکایت) است که در ادبیات هند سابقه دارد و ایرانیان نیز به گفته علامه قزوینی با این شیوه آشنایی داشتند.

عکس های کتاب هارادرادامه مطلب ببینید :


این کتاب درسال 1904 درامریکا به چاپ رسیده

 

کتاب دوم که چاپ 1909 است ونقاشی های زیباتری دارد: